konferencja: Język doby staropolskiej – gramatyka historyczna i jej nauczanie
Staropolskie Spotkania Językoznawcze V
19-21 listopada 2025

Zakład Historii Języka Polskiego oraz Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w V konferencji z cyklu Staropolskie Spotkania Językoznawcze, zatytułowanej Język doby staropolskiej – gramatyka historyczna i jej nauczanie. Konferencja odbędzie się w dniach 19-21 listopada 2025 roku i objęta została patronatem Polskiego Towarzystwa Językoznawczego w stulecie jego istnienia.
Kolejna już edycja naszych Spotkań związana jest ściśle z badaniami nad gramatyką historyczną najstarszej doby rozwoju polszczyzny (od średniowiecza do końca XVIII wieku). W ramach konferencji chcielibyśmy zaprosić Państwa do dyskusji poświęconej dwóm zakresom zagadnień. Z jednej strony pragniemy skupić uwagę na zmianach zachodzących w obrębie systemu gramatycznego polszczyzny, szczególnie zaś na tych procesach oraz zjawiskach, na których skupiano się w ostatnim czasie. Badania prowadzone w zakresie morfologii i składni przez kilka ubiegłych lat w wielu wypadkach zarówno zweryfikowały dotychczasowe ustalenia, jak i wzbogaciły naszą wiedzę o nowe fakty i interpretacje. Z drugiej strony, dzięki różnorodnym ujęciom metodologicznym a także interdyscyplinarnemu podejściu zmieniła się nie tylko perspektywa spojrzenia na przyczyny procesów historycznojęzykowych (zwłaszcza gramatycznych), ale również zakres i sposób prezentowania ich w ramach dydaktyki uniwersyteckiej. Proponujemy Państwu zatem także, w ramach naszej konferencji, udział w forum poświęconym metodyce nauczania gramatyki historycznej. Innymi słowy, zachęcamy Państwa do zgłaszania zarówno typowych referatów naukowych, jak i referatów o charakterze dydaktycznym, prezentujących pomysły na nauczanie treści związanych z gramatyką historyczną języka polskiego a także programów nauczania tych zagadnień. Tym samym, w tej edycji Staropolskich Spotkań Językoznawczych każdy uczestnik może zgłosić jeden lub dwa referaty.
Prosimy o zgłaszanie referatów w ramach następujących zagadnień:
– zjawiska językowe doby staropolskiej (zwłaszcza w zakresie słowotwórstwa, fleksji oraz składni),
– tendencje i procesy widoczne w rozwoju polszczyzny (zwłaszcza na płaszczyźnie systemowej) od średniowiecza do XIX wieku,
– dydaktyka akademicka gramatyki historycznej języka polskiego (zarówno prezentacje metod i pomysłów dydaktycznych, jak i programów nauczania czy sylabusów).
Formułą, którą od początku przyjęliśmy w ramach Staropolskich Spotkań Językoznawczych, jest „tylko dyskusja”, ponieważ to w wymianie poglądów i spostrzeżeń dotyczących kolejnych problemów upatrujemy najwyższej wartości konferencji. Takie rozwiązanie, po pierwsze, nie narzuca autorom żadnych ograniczeń związanych z objętością prezentowanego tekstu, po drugie – pozwala na przygotowanie się do dyskusji. Podczas obrad przewidujemy jedynie 5 minut wprowadzenia dla każdego z Referentów (na przykład na przypomnienie najważniejszych tez swoich referatów, wskazanie kwestii wymagających debaty czy pomysłów dydaktycznych, które chciałoby się omówić z innymi nauczycielami akademickimi). Pozostały czas poświęcony będzie w całości na dyskusję. W tym kontekście nie trzeba dodawać, jak ważne jest, by dyskutanci zechcieli się wcześniej zapoznać się z tekstami naukowymi i dydaktycznymi pozostałych uczestników.
Prosimy o przesyłanie formularzy zgłoszeniowych pocztą elektroniczną do końca czerwca 2025 r. na adres: asloboda@amu.edu.pl
Formularz zgłoszeniowy do pobrania
Informacje o zakwalifikowaniu zgłoszenia prześlemy do połowy lipca. Do 25 września oczekiwać będziemy na nadesłanie tekstów do dyskusji (przyjmujemy także wersje robocze – nawet zbiory tez wraz z przykładami).
Uczestnikom konferencji teksty rozsyłane będą w październiku. Opłata konferencyjna wynosi 600 PLN. W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt.
W imieniu organizatorów
Agnieszka Słoboda (agnieszka.sloboda@amu.edu.pl)
Dorota Rojszczak-Robińska (dorroj@amu.edu.pl)
Anna Marko (anna.marko@amu.edu.pl)